Przeworsk  25 stycznia 2018 r. (czwartek)

Organizatorzy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Przeworsku
Liceum Ogólnokształcące im Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku
Zakład Historii i Kultury Żydów IH Uniwersytetu Rzeszowskiego
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Podkarpackie Kuratorium Oświaty
Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli
Wspólnota Drzewo Oliwne

Program:

11:15-11:45        Uczczenie pamięci pomordowanych Żydów przeworskich   (Pamiątkowa tablica, ul. 11 Listopada)

12:00-14:00        Spotkanie „Kamyki naszej pamięci”

Film pt. „Zapomniane oblicze Przeworska” autorstwa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im króla Władysława Jagiełły w Przeworsku

Montaż słowno-muzyczny „Pamiętać ...” oraz prezentacja „Święta żydowskie w Dzienniczku Basi Rosenberg”, w wykonaniu młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku

Spotkanie ze świadkami historii: Relacje Judit Elkin, urodzonej w Przeworsku, uratowanej z Zagłady dzięki ucieczce z rodzicami do ZSRR i innych ocalonych oraz ich rodzin

Prowadzenie: Henryk Prochowski (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku)

Otwarcie wystawy pt. „Żeby nie zapomnieć, aby nie powtórzyć...” Holokaust w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku (Miejska Biblioteka Publiczna w Przeworsku, ul. Piłsudskiego 8)

Kontakt:

Miejska Biblioteka Publiczna w Przeworsku, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 16 6487692
Liceum Ogólnokształcące im króla Władysława Jagiełły w Przeworsku, 16 6487969,Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

04 stycznia 2018 roku w MOK w Przeworsku odbyła się premiera najnowszej sztuki „Teatru u Julka”. W spektaklu „Ania i Abercjusz” w reż. M. Jakubiec wzięli udział uczniowie naszej szkoły – Klaudia Nykiel (klasa 2a) oraz Radosław Superson (klasa 2d). Tym razem młodzi adepci sztuki teatralnej podjęli się przedstawienia historii poruszającej problem natury moralnej, jakim jest odwieczna walka dobra ze złem. Główna bohaterka Ania - w tej roli wystąpiła Klaudia Nykiel – przeżywa okres młodzieńczego buntu, negacji norm i wartości. Dziewczyna nie pozostaje jednak samotna w poszukiwaniu własnej drogi życiowej, Pan Bóg wysyła do niej pomoc - Anioła Stróża Abercjusza…

Sztuka ukazuje w zabawny sposób poważne treści, skłania do refleksji na temat życia i zła panującego na świecie, prowokuje do stawiania niebanalnych pytań.    

Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca w Ogólnopolskim Konkursie z "Mitologii" w kategorii szkoły ponadgimnazjalne, wykazując się tym samym doskonałą znajomością tematu.
Zdobywczynią I miejsca w Polsce jest Amelia Łątka  - kl. 2 c
Na IV  pozycji uplasowała się Kamila Turek - kl. 1b
Miejsce VII zajęli ex aequo Jakub Stańczyk - kl. 1b i Kamila Kolano - kl. 2c
Miejsce IX zajęły ex aequo Dominka Perykasza - kl. 1a i Katarzyna Łojko - kl. 1b
Miejsce 12 zajęli ex aequo Filip Jakielaszek - kl. 1b i Aleksandra Szymańska - kl. 1a
Na XXV pozycji  uplasowała się Joanna Moszyńska - kl. 2c
Uczniów do konkursu przygotowały panie: Barbara Bożek ( kl. 1 b), Alicja Domka ( kl. 2c ) i Joanna Komenda ( kl. 1a )

Serdecznie gratulujemy naszym wychowankom i życzymy im kolejnych sukcesów. Brawo!

W dniu 21.12.2017 r. społeczność naszej szkoły spotkała się na sali gimnastycznej, by w atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, przenieść się, dzięki magii teatru, do Betlejem, gdzie ponad 2 tysiące lat temu narodził się Mesjasz, który zmazał grzech pierworodny i dał zbawienie światu.
Młodzież klas 2b, 1a i 1d zabrała nas w podróż do biblijnego raju, gdzie zaczęła się historia ludzkości. Zatrzymaliśmy się raz jeszcze przed drzewem poznania dobra i zła, gdzie spojrzeliśmy w oczy szatana (W. Motyka). Z pierwszymi rodzicami (E. Superson, P. Wąsacz) przeżywaliśmy dramat wygnania z raju. Olśnieni anielskim blaskiem Archanioła Gabriela (M. Rupar), cieszyliśmy się perspektywą narodzin Zbawiciela. Wreszcie, współczując wyrzuconym przez właścicieli gospody (K. Ślipko, J. Słowik) Maryi i Józefowi (G. Fąfera, K. Basiak), przeżyliśmy swoiste katharsis, aby następnie wraz z pasterzami (J. Ciąpała, J. Surmiak, D. Zięba, M. Rzeczyca) i królami (B. Płocica, K. Szumierz, Ł. Hałys) pokłonić się pokornie przed Dzieciątkiem Jezus w betlejemskiej stajence, otoczonej opiekuńczymi skrzydłami aniołów ( K. Wojtas, A. Mazurek, J. Dyrkacz, N. Głąb).
Ogromnych emocji dostarczyły odbiorcom kolędy w mistrzowskim wykonaniu szkolnego chóru, który doskonalił swe wokalne umiejętności pod okiem niezastąpionego ks. Tomasza Hryniaka. Za tę niezwykłą ucztę muzyczną należą się Księdzu serdeczne podziękowania.
Wyrazy uznania należą się zarówno recytatorkom (A. Jeńć, P. Obłoza, A. Uchyra) jak i solistkom (A. Wajda, J. Markowska), dzięki którym sala gimnastyczna stała się na chwilę miejscem niepowtarzalnego spotkania dramatu, poezji i muzyki. "Efekty specjalne" stanowiły dopełnienie całości spektaklu (Ł. Hałys, R. Superson).
Nie ma teatru bez oprawy scenicznej. Bardzo gorąco dziękujemy za przygotowanie wspaniałych dekoracji i udostępnienie rekwizytów, strojów itp. p. M. Flak, p. M. Czech, p. K. Wiśniowskiej, p.E. Ziębie, p. A. Lechowicz oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się do pomocy w przygotowaniu tegorocznych Jasełek.
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

Facebook

Przydatne linki

LOSOWE ZDJĘCIA

LOSOWE FILMY