W dniach od 8 do 14 marca 2015 roku, nasza szkoła pełniła rolę Gospodarza spotkania młodzieży polskiej i włoskiej. Odwiedziła nas 20-osobowa grupa uczniów ze szkoły partnerskiej we Włoszech oraz nauczycielki: Pani Anna Maria Suppa oraz Pani Elena Villani. Wydarzenie to związane jest z projektem realizowanym wspólnie przez Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku oraz Istituto di Istruzione Superiore Bosso-Monti w Turynie.

Projekt pod nazwą Crossing Borders, Crossing Cultures  ma na celu promocję kultury regionów i krajów obu szkół partnerskich. Narzędziem porozumienia oraz wszystkich działań jest język angielski. Koordynatorem projektu ze strony włoskiej jest Pani Anna Suppa, ze strony polskiej Pani Marta Inglot, której pomagają Panie Monika Czech, Joanna Kozak i Anna Bąk.

Oto jak przedstawiał się program pierwszej części wymiany.

Niedziela, 8 marca 2015   Nasi Goście wylądowali około godziny 17.00 na lotnisku w Krakowie-Balicach, skąd autokar przywiózł ich do Przeworska. W wieczornej dżdżystej aurze serdecznie powitani zostali przez polskich nauczycieli i uczniów z Rodzicami, którzy zabrali swoich partnerów projektowych do domów. Wszystkim udzielał się dreszcz emocji i niepewności .

Poniedziałek, 9 marca 2015  Ten dzień upłynął pod hasłem: ‘Witamy w naszej szkole, Witamy w Przeworsku’. Włoscy uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w regularnych zajęciach lekcyjnych z matematyki, biologii, chemii, geografii, języka polskiego oraz języka angielskiego i niemieckiego.

Oficjalne powitanie odbyło się w obecności całej społeczności szkolnej. Głos zabrali, Pan Dyrektor Piotr Kuc oraz Pan Janusz Owsiak, Wicestarosta Powiatu Przeworskiego. W programie powitania znalazła się prezentacja ukazująca piękno krajobrazu Polski, utwory muzyczne polskich kompozytorów w wykonaniu naszych uczniów oraz żywiołowy Krakowiak, który porwał i zachwycił wszystkich obecnych na sali. Piosenka Felicita wykonana w języku włoskim była ukłonem w stronę naszych Gości.

Trasa spaceru po Przeworsku rozpoczęła się w Pastewniku, następnie wiodła przez  Park i Muzeum, Bazylikę aż po wieżę widokową Ratusza.

Wtorek, 10 marca 2015  Był to dzień promocji regionu. Przed południem nasi Goście zwiedzili Pałac i Powozownię w Łańcucie, a po południu w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Przeworsku odbyły się warsztaty, podczas których polscy uczniowie prezentowali Województwo Podkarpackie. Tematyka prezentacji obejmowała: historyczne budowle, legendy, sławne postacie, tradycyjne potrawy oraz festiwale. Pracy uczniów przyglądali się Pan Zbigniew Kiszka – Starosta Powiatu Przeworskiego,  Pan Jan Pieniążek- członek Zarządu oraz Pan Piotr Kuc – Dyrektor szkoły. Konkurs wiedzy o regionie wprowadził zawsze ekscytujący element rywalizacji między polsko-włoskimi grupami.

Środa, 11 marca 2015  Na ten dzień zaplanowaliśmy wycieczkę do Sanoka dla wszystkich uczestników projektu. Muzeum Budownictwa Ludowego oraz warsztaty rzemieślnicze z gliną a następnie wizyta na Zamku i w Galerii Beksińskiego, ściśle  łączyły się z prezentacjami z ubiegłego dnia. Były również okazją do ukazania bogactwa historii i kultury naszego regionu.

Czwartek, 12 marca 2015 To była wielka lekcja historii naszego kraju. W czasie gdy Nasi Goście zwiedzali Miejsce Pamięci i Muzeum – Auschwitz Birkenau, młodzież polska poznała historię kultury żydowskiej w dzielnicy Kazimierz w Krakowie. Trasa wspólnego spaceru po Krakowie wiodła Traktem Królewskim od Barbakanu po Wawel. Rynek i Sukiennice były miejscem dłuższego postoju i okazją do zakupu pamiątek z Krakowa. Ten pełny wrażeń dzień zakończyła nocna wizyta w Kopalni Soli w Bochni.

Piątek, 13 marca 2015 Dzień w Przeworsku rozpoczął się od zawodów sportowych. Nie ważne było kto wygra a kto przegra, bowiem w tym projekcie nie ma przegranych. Po rozgrywkach odbyły się warsztaty językowe. Polscy uczniowie mieli za zadanie nauczyć swoich partnerów kilku zwrotów w języku polskim na tyle skutecznie, aby mogli je wykorzystać w wyznaczonych miejscach. Bowiem po tej lekcji języka polskiego, uczniowie udali się do sklepów, restauracji, fryzjera czy fotografa. Włosi mieli się ‘dogadać’, a Polacy to nagrywali. Film, który powstanie będzie z pewnością bardzo zabawny. Wieczór pożegnalny w kręgielni w Rzeszowie udowodnił, że cel projektu został osiągnięty – jesteśmy zintegrowani, beż żadnych barier i kompleksów.

Sobota, 14 marca 2015 Wczesnym rankiem pożegnaliśmy naszych Gości. Nie obyło się bez łez wzruszenia i …. już tęsknimy!