W dniach 6-11 kwietnia 2013 r. gościliśmy 17-osobową grupę młodzieży francuskiej wraz z nauczycielami Panią Bernardette Shutte i Panią Marion Dubois z Lycee Felix Faure w Beauvais, we Francji. Wydarzenie, popularnie zwane " wymianą młodzieży", jest wynikiem projektu współpracy między liceum w Przeworsku a szkołą w Beauvais, realizowanego od września 2012 roku. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Pani Marta Inglot, z którą współpracuje Pani Paulina Oratowska. Hasłem przewodnim projektu jest propagowanie "hobby bez technologii". Działania projektowe mają na celu zwrócenie uwagi na wzrastające uzależnienie młodych ludzi od technologii-informacyjno-komunikacyjnej, pogoń za nowymi gadżetami, a co za tym idzie, gromadzenie sterty przestarzałego sprzętu.
W programie pobytu gości z Francji w naszej szkole znalazły się więc:

  • prezentacja ciekawych miejsc w regionie, gdzie młodzi ludzie mogą realizować swoje pasje,
  • przeprowadzenie ankiety wśród uczniów szkół gimnazjalnych w powiecie przeworskim na temat e-śmieci
  • kampania z terenie miasta "Elektroodpady-proste zasady"
  • rozgrywki sportowe Francja –Polska

Oprócz działań związanych ściśle z tematyką projektu, odbyły się wspólne wycieczki do najciekawszych miejsc w mieście, regionie i w Polsce. Oto szczegółowa relacja .

6 kwietnia 2013, sobota - O godz. 13.00 przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku przywitaliśmy naszych przyjaciół z Beauvais. My odliczaliśmy dni, żeby się z nimi zobaczyć, oni zaś nie mogli się doczekać, żeby przybyć do Polski i do swoich polskich partnerów projektowych. Naszym gościom z Francji, choć zmęczonym, uśmiech nie schodził z twarzy. Krótko po przyjeździe do Przeworska, każdy udał się do domu swojej rodziny i spędził z nią resztę dnia.

7 kwietnia 2013, niedziela - O godz. 14.00 wspólnie spotkaliśmy się, ale tym razem w Łańcucie. Goście z Francji, wyposażeni w audiobooki, udali się na zwiedzanie słynnego w całej Europie Muzeum – Zamku w Łańcucie oraz Powozowni. Francuzi byli oczarowani bogactwem wnętrz pałacu oraz otaczającym parkiem.

8 kwietnia 2013, poniedziałek - Już o godzinie 8.00 spotkaliśmy się w szkole. Dzień rozpoczął się od zwiedzania budynku, a przewodnikami byli uczniowie naszej szkoły, którzy w języku francuskim przedstawili najważniejsze atuty naszej szkoły, takie jak: nowoczesna baza dydaktyczna, współpraca ze szkołami europejskimi czy przyjazna atmosfera. Polscy uczniowie zaprosili również swoich partnerów z Francji na lekcje.
O godz. 10.00 rozpoczęła się na sali gimnastycznej część oficjalna, z udziałem Pani Dyrektor Krystyny ścisłowicz, Pana Wicestarosty Leszka Kisiela oraz całej społeczności szkolnej. Uroczystość była okazją do zaprezentowania polsko-francuskich par projektowych, wymiany prezentów oraz pokazu zdjęć z naszego pobytu w szkole partnerskiej we Francji w marcu 2013r. Program urozmaicały piosenki w wykonaniu utalentowanych uczniów naszej szkoły. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie Przeworska , przygotowane przez polskich uczniów z projektu. Odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Przeworskiej, Bazylikę p.w. Ducha świętego, Rynek i Klasztor OO. Bernardynów.
O godz. 15.00 znowu spotkaliśmy się w szkole, aby przy kawie i smakowitych domowych wypiekach podzielić się wrażeniami , zaprezentować wyniki ankiet przeprowadzonych w listopadzie w obu szkołach partnerskich oraz przedstawić najciekawsze miejsca w naszym regionie w formie prezentacji multimedialnych.

9 kwietnia 2013, wtorek -Już o 6.00 rano wyruszyliśmy do Krakowa. Nasi Goście bardzo pragnęli zobaczyć dawną stolicę Polski. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wawelu, a następnie przeszliśmy Traktem Królewskim do Rynku, zatrzymując się przy koronnych punktach trasy, jakimi są: Barbakan, "Okno Papieskie", Sukiennice i Kościół Mariacki. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy ulotkę z informacjami o mijanych atrakcjach. Po tej "wielkiej lekcji historii Polski", uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Tutaj, oprócz oglądania kolekcji zabytkowych pojazdów oraz sprawdzania praw fizyki na różnych urządzeniach, świetnie bawiliśmy się budując coś w rodzaju poduszkowca.O dziwo, nasz wynalazek działał Potem jeszcze przystanęliśmy przed budynkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, drugiej takiej instytucji w historii Europy. W drodze powrotnej czekała nas jeszcze jedna atrakcja- zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni. Było to fascynujące przeżycie, nie tylko dla Francuzów, którzy tego typu miejsc u siebie nie mają.
Pomimo bardzo napiętego harmonogramu i nieukrywanego zmęczenia, wszyscy byli zachwyceni różnorodnością atrakcji przygotowanych na ten dzień.

10 kwietnia 2013, środa - Od rana polscy uczniowie wraz ze swoimi francuskimi partnerami odwiedzali szkoły gimnazjalne w powiecie przeworskim. Przeważnie były to szkoły, które niedawno ukończyli. Celem tej wizyty było przeprowadzenie wśród uczniów ankiety dotyczącej elektrośmieci. Była to również okazja do promocji naszej szkoły i projektu. Młodzież francuska z kolei miała możliwość poznania polskich szkół.
Od godziny 10.00, już w budynku naszej szkoły, rozpoczęliśmy przygotowania do kampanii "Elektroodpady – proste zasady". Część uczniów przebrała się za elektrośmieci, niektórzy nieśli transparenty, inni rozdawali ulotki. Barwnym pochodem szliśmy ulicami miasta aż do Rynku, przyciągając uwagę przechodniów. Ten punkt programu spotkał się z dużym zainteresowaniem Francuskich uczniów, gdyż nie jest im znane pojęcie e-śmieci. Na pamiątkę postanowili zabrać do swojej szkoły zabawne stroje, w których wystąpili podczas parady. Kolejnym, również integrującym elementem okazały się zawody sportowe. Różnorodne konkurencje prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego zakończyły się remisem.
Uroczyste pożegnanie w "Pastewniku" uświadomiło wszystkim, że jutro się będziemy żegnać. Były więc życzenia, podziękowania, wspomnienia i wywiady. Na pamiątkę, każdy uczestnik projektu otrzymał okolicznościowy kubek oraz zdjęcie grupowe przed budynkiem szkoły.

11 kwietnia 2013, czwartek - "Time to saygoodbye" Ze łzami w oczach żegnaliśmy naszych przyjaciół. Postanowiliśmy być w kontakcie, bo niemożliwe, że " to już jest koniec"… To dopiero początek