"Twórczość – to podglądanie tego,
czego jeszcze nie stworzyła natura."
Władysław Grzeszczyk


18 stycznia br. klasa 3”C” o profilu prawniczo – medialnym wraz z wychowawczynią p. Honoratą Dyrkacz i polonistką p. Alicją Domką udała się na wycieczkę dydaktyczną do Rzeszowa.
     Pierwszym punktem programu było obejrzenie wystawy „MARCIN & MARO – papiery i obrazzki” w WDK, gdzie zaprezentowane zostały m.in. prace plastyczne przeworszczanina dr. hab. Marka Olszyńskiego prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak czytamy na stronie uczelni: „Dyplom z wyróżnieniem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1989 roku na Wydziale Grafiki, w Pracowniach: rysunku prof. W. Kotkowskiego, litografii prof. R. Żygulskiego oraz w Pracowni malarstwa prof. S. Batrucha. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1992 roku. Od 1998 roku pracownik naukowo-dydaktyczny w rzeszowskim Instytucie Sztuk Pięknych, a od roku akademickiego 2010/2011 pracownik Zakładu Malarstwa na Wydziale Sztuki UR.  Własna działalność artystyczna w zakresie malarstwa, grafiki, rysunku oraz technik własnych – mieszanych.  Udział w wystawach - indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz w Austrii, na Węgrzech i Ukrainie, Francji, Egipcie, USA, Belgii, Holandii, Słowacji, Bułgarii, Niemczech, Włoszech, Turcji, Cyprze. Laureat kilku nagród i wyróżnień: regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Prace w kolekcjach krajowych oraz w zbiorach prywatnych w USA, Austrii, Holandii, Belgii, Brazylii, Niemczech, Francji i Szkocji”.
    Swoje prace zaprezentował również p. Marcin Materna, a wspólne dzieło obydwu artystów zostanie wylicytowane podczas finisażu wystawy 18 stycznia 2019 r. o godz. 13.13. Ostateczna kwota będzie przekazana na WOŚP.
    Z niektórych dzieł twórców odczytaliśmy diagnozę współczesnego społeczeństwa: konsumpcyjnego oraz napiętnowanego trudną, bolesną historią.
   À propos historii, kolejnym punktem wycieczki był spektakl teatralny: „Sprawiedliwi. Historia Rodziny Ulmów”. Korzystając ze sprzyjającej aury, spacerem przeszliśmy do Teatru im. Wandy Siemaszkowej, zachwycając się urokiem rzeszowskiego rynku w zimowej, jeszcze świątecznej, odsłonie.
Sam spektakl odbył się w SZAJNA GALERIA. Małe pomieszczenie pozwoliło na kameralne spotkanie z aktorami i na pełniejsze przeżycie dramatycznej historii. „Ulmowie. Rodzina jakich wiele żyło przed wojną w podkarpackich wioskach. Zwykli ludzie w czasie pokoju,
w czasie wojny zdobyli się na czyny, które historycy określają mianem heroicznych, upamiętnianych przez muzea. Nie o sprawiedliwości, patosie i bohaterstwie jest to jednak opowieść, a w każdym razie nie tylko. O takich sąsiadach jak Ulmowie mawiało się: ludzki, prawdziwy człowiek! Spektakl stanowi przypomnienie wagi, jaką mają pojęcia: człowieczeństwo, życzliwość, przyjaźń, współczucie i odwaga” – taką zapowiedź dotyczącą widowiska znajdujemy na stronie teatru.
      W ciszy opuszczaliśmy salę, pełni zadumy i refleksji nad straszliwą zbrodnią, która rozegrała się w Markowej, nie tak dawno i nie tak daleko od nas.
Każde spotkanie ze sztuką ubogaca człowieka, więc tego typu lekcje są wartościowe
i na długo zapadają w pamięć.

Facebook

 

Instaling.pl

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki