W sercu Wielkiego Postu zawsze jest miejsce na rekolekcje, które pogłębiają więź z Bogiem i wspólnotę wiary, skutecznie przygotowują do Wielkanocy. Dobrze przeżyte ujawniają wewnętrzne tęsknoty, stają się zaczynem przemiany, bo w ich czasie dokonuje się samooceny, robi postanowienia, odnajduje drogę powrotu do zachwianych lub zniszczonych relacji z Jezusem — Przyjacielem i Odkupicielem. Są więc jak poszukiwanie busoli. W tych poszukiwaniach pomocą służą wypróbowane "narzędzia": pokuta, adoracja i Eucharystia.

Tegoroczne rekolekcje w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Króla Władysława Jagiełły przez trzy dni (od 27-29 lutego) prowadził o. Lech Dorobczyński z Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów) z Krakowa. Msza święta, konferencje, spowiedź, adoracja Najświętszego Sakramentu, Droga Krzyżowa, ale i film "Trzy lata z tysiąca" o Księdzu Prymasie Stefanie Wyszyńskim w sali MOK– to główne punkty rekolekcji. Było również spotkanie w sali gimnastycznej z Wiesławem Jindraczkiem, byłym narkomanem, przebywającym obecnie we wspólnocie Cenacolo w Medżugorie. W czasie rekolekcji udało się też Ojcu Lechowi znaleźć kilka chwil na osobistą rozmowę z młodzieżą o ich problemach.

Zrozumiały język, interesujące tematy, poczucie humoru prowadzącego i dobry kontakt z młodymi— to najczęściej powtarzane przez uczestników atuty tych rekolekcji. Przeczytajmy kilka wyznań uczestników:

"Rekolekcje, które odbyły się w naszej szkole były dla mnie ogromnym przeżyciem. Z wielu powodów umocniły moją wiarę (…). Najbardziej zapadło mi w serce ostatnie kazanie Ojca rekolekcjonisty, bo odpowiedział na moje wątpliwości, o których chciałam z kimś porozmawiać i nurtujące mnie pytania."

Kasia

"Według mnie to były owocne rekolekcje. Ujęła mnie szczerość i także proste, ale wartościowe nauki księdza rekolekcjonisty. Wiele własnych postaw, mogłam przemyśleć i zweryfikować. To, czy te rekolekcje zmienią coś na lepsze w moim życiu, zależy przede wszystkim ode mnie, od mojej wiary i woli przemiany. Chcę podziękować Panu Bogu, księdzu rekolekcjoniście i wszystkim, dzięki którym te rekolekcje się odbyły, za to, że mogłam w nich uczestniczyć. Film o Prymasie Wyszyńskim "Trzy lata z tysiąca" to wspaniały pomysł (zwłaszcza ze względu na połączenie historii Kościoła z historią Polski)."

Uczennica klasy I LO

"Minione rekolekcje skłoniły mnie do głębokich refleksji nad swoim dotychczasowym życiem, inaczej postrzegam uczestnictwo we Mszy św. i spowiedź. Dotąd nigdy się nie modliłem za księdza, który ma mnie spowiadać a teraz będę tak robił zawsze. Rekolekcjonista mówił do nas z głębi serca, co bardzo się dla mnie liczy. Prostym, zrozumiałym językiem, często humorystycznie, by nie zanudzić, mówił o sprawach ważnych i pokazywał, że Bóg jest ze mną w każdej chwili. Dużo zrozumiałem i zapamiętam."

Maturzysta "Głębokim przeżyciem była dla mnie adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Tylko Bóg i my – na kolanach, w ciszy, bez żadnej nauki i słów. Cały kościół wyciszonej młodzieży i nasi nauczyciele, wszyscy tacy sami przed naszym Bogiem. Dziękuję też za świadectwo byłego narkomana Wiesława. Pokazał nam na swoim życiu co narkotyki potrafią zrobić z człowieka i jaką moc ma wytrwała modlitwa i wiara w Boga. "

Uczennica klasy II LO

Facebook

 

Instaling.pl

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki