W dniach 05 – 11 marca 2018, 7 uczniów naszego liceum pod opieką pani Katarzyny Materny oraz pana Aleksandra Szklarka przebywało w mieście Focsani, we wschodniej Rumunii. Pobyt w stolicy okręgu Vrancea to jeden z etapów realizowanego przez naszą szkołę w latach 2017 – 2020 projektu „How sustainable is my school?” w ramach programu Erasmus+ . W Rumunii gościli także uczestnicy projektu z pozostałych szkół partnerskich z Ermont we Francji, Langerwehe z Niemiec i Pesaro z Włoch. Naszym wspólnym celem jest podejmowanie działań prowadzących do zapobiegania w naszych szkołach powstawaniu odpadów, zwiększania efektywności w gospodarowaniu bioodpadami oraz ograniczania strat energii i wody.
    Realizując zadania projektowe uczniowie mieli okazję odwiedzić pobliskie zakłady: Ecosistem S.R.L.X Petresti oraz Vrancart Adjud -  wykorzystujące odpady do produkcji  wyrobów z papieru i plastiku. Ponadto, uczestnicząc w wycieczce po oczyszczali ścieków Mandresti - jednej z najnowocześniejszych stacji w Rumunii mogli dowiedzieć się o tym jak dzięki odpowiednim technologiom uzyskuje się czystą wodę.
    W szkole uczestnicy projektu mogli wykazać się zdolnościami artystycznymi tworząc logo i hasło projektu, pisząc wiersze czy też biorąc udział w warsztatach dzięki którym nauczyli się wytwarzać portfele oraz ozdoby wykorzystując do tego różnego typu odpady.
Podczas pobytu nie mogło zabraknąć aspektów kulturowych. W drodze do Focsani zatrzymaliśmy się w jednym z najpiękniejszym miast Transylwanii - Sighisoarze, której centrum z charakterystyczną zabytkową wieżą zegarową wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W Focsani w trakcie pieszej wycieczki mogliśmy podziwiać ważne miejsca w mieście takie jak: plac Unirii Square, Teatr Maior Gh. Pastia czy Muzeum Historii Miasta oraz oglądać występy tradycyjnego zespołu ludowego Tara Vrancei.
W swojej wędrówce nie mogliśmy też pominąć pobliskiej miejscowości Marasesti. Znajduje się tam mauzoleum w którym spoczywa ponad 5000 żołnierzy, którzy zginęli w jednej z najkrwawszych bitew na rumuńskim froncie podczas I wojny światowej.
Ostatniego dnia wyjechaliśmy na fascynującą wycieczkę, gdzie zwiedzaliśmy wspaniałe miejsca Siedmiogrodu. Pierwszym przystankiem był XIX-wieczny Pałac Peles w Sinaia, położony u stóp pasma górskiego Bucegi, będący dawną letnią rezydencją królów Rumunii. Kolejnym miejscem był budzący grozę średniowieczny Zamek w Bran, który uchodzi za siedzibę wampira Draculi. Wyprawę zakończyliśmy spacerem po malowniczym rynku w Braszowie, gdzie można zobaczyć późnośredniowieczny Czarny Kościół.
    Tydzień w Rumunii minął bardzo szybko, wszyscy zafascynowani jesteśmy rumuńską gościnnością oraz otwartością. Uczniowie mieli okazję zobaczyć tutejszą dbałość o środowisko, rozwijać umiejętności językowe, a także mogli poznać kulturę, zwyczaje czy skosztować tradycyjne potrawy.

Facebook

 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Bierzemy udział w akcji Żonkile

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki