W dniach 1-5 kwietnia 2014 roku w naszą szkołę odwiedziła 17 – osobowa grupa uczennic oraz dwie nauczycielki ze szkoły partnerskiej w Gironie, w Hiszpanii. Wizyta Gości z Hiszpanii to pierwszy etap wymiany młodzieży oraz  element projektu edukacyjnego ‘Exploring Diversities in Europe’, który obie szkoły realizują od września 2013r. Koordynatorami projektu są: Pani Susan McBride ze strony hiszpańskiej oraz Pani Marta Inglot ze strony polskiej, we współpracy z Panią Moniką Czech.

 

W projekcie bierze udział 20 uczniów z naszej szkoły: 

- z klas pierwszych: Natalia Buczek, Kamila Giżewska, Hubert Telega, Olga Błaszczyk, Kamila Bukowy, Gabriela Zając, Olga Hnatkowska, Klaudia Ryzner, Damian Cichoń, Wojciech Jaśkowiec , Kamil Kania, Arkadiusz Machaj 

- klas drugich: Maciej Szpejankowski, Gabriela Grębska, Wojciech Kowalczyk, Magdalena Majcher, Tomasz Jaśkowiec, Justyna Żyga,

-z klas trzecich: Jan Harpula, Gracjan Buczek

 

Nasi niecodzienni Goście przybyli do Przeworska we wtorek wieczorem, 1 kwietnia 2014, powitani przez uczniów i Rodziców, którzy zabrali ich do swoich domów. 

W środę odbyło się uroczyste powitanie w obecności całej społeczności szkolnej, z udziałem Pani Dyrektor Krystyny Ścisłowicz oraz członka Zarządu Powiatu, Pana Janusza Ubermana. W bogatym programie artystycznym znalazły się elementy podniosłe, takie jak nasz narodowy polonez, jak również elementy humorystyczne, skecze, utwory śpiewane i rapowane.  W tym dniu Nasi Goście uczestniczyli też w lekcjach ze swoimi partnerami projektowymi, zwiedzili szkołę i miasto, podziwiali piękną panoramę z tarasu widokowego Ratusza.

W czwartek, po porannej wycieczce do zamku w Łańcucie, odbyły się warsztaty projektowe, podczas których rywalizowaliśmy w polsko-hiszpańskich grupach, odpowiadając na pytania związane z różnorodnością kulturową naszych krajów. Były jeszcze gry sportowe Hiszpania – Polska. Mimo starań, nie potrafiliśmy dorównać sile Hiszpanek, które odniosły zdecydowane zwycięstwo. Wieczorem w Zajeździe 'Pastewnik', żegnaliśmy Przeworsk, rozkoszując się regionalnymi potrawami.

Piątek był ostatnim dniem pobytu Hiszpanów w Polsce. Wszyscy udali się na wycieczkę do Krakowa. Po drodze zatrzymaliśmy się w Bochni, gdzie przeżyliśmy wspaniałą przygodę w najstarszej kopalni soli w Polsce. Jedną z atrakcji zwiedzania była przeprawa łodziami przez zalane stare wyrobisko. Dawna stolica Polski – Kraków,  zauroczyła Hiszpanów pięknem architektury, różnorodnością kulturową oraz niezwykłą atmosferą. Na Rynku Głównym odtańczyliśmy pożegnalny rytmiczny taniec, czym wzbudziliśmy zainteresowanie przechodniów. A potem były już łzy wzruszenia przeplatane z ‘See you on Tuesday’, bo przecież we wtorek, 8 kwietnia, to my wylatujemy do Girony.

 

Oto co mówią uczestnicy wymiany:

Kamila Giżewska: Ta przygoda wiele mnie nauczyła i  na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Zdobyłam nowych przyjaciół. Byłam zaskoczona pozytywną energią Hiszpanek.  Poczułam się pewniej w angielskim

Damian  Cichoń: Czuję się szczęśliwy, że mogę uczestniczyć w tym projekcie. Dzięki niemu poznaję kulturę i obyczaje w Hiszpanii, no i zobaczę Barcelonę!

Maciek Szpejankowski:Cieszę się, że po raz drugi biorę udział w wymianie. W ubiegłym roku byłem we Francji, w tym roku Hiszpania. Już dziś mogę powiedzieć, jak bardzo różnią się ludzie w obu krajach. Podczas pobytu uczniów hiszpańskich w Polsce nawiązałem wiele znajomości, podobnie jak w ubiegłym projekcie. Zamierzam utrzymywać kontakty po zakończeniu projektu wymiany, co obecnie nie jest zbyt trudne. Wystarczy Internet i znajomość języka.

Wojtek  Jaśkowiec:Podczas spotkań projektowych i skype-meetingów poznałem nowych ludzi, zarówno z Hiszpanii jak i z naszej szkoły. Podoba mi się atmosfera, która towarzyszy wszystkim wydarzeniom, szczególnie teraz podczas pobytu Hiszpanów u nas. Wykorzystuję dotychczasową wiedzę i umiejętności językowe w praktyce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

Facebook

Fundacja Edukacyjna "PERSPEKTYWY" 
potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące 
im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku 
jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce 
sklasyfikowanych w Rankingu
Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 
i przysługuje mu tytuł 
"BRĄZOWEJ SZKOŁY 2019"

Wysoka Kapituła Rankingu Olimpijskiego 
Stowarzyszenia Edukacyjno - Oświatowego
COPTIOSH nadaje szkole tytuł 
Brązowej Europejskiej Szkoły Praworządności
RP 2019 roku,
jako placówce, w której edukacja społeczna,
europejska, prawna, z dziedziny praw człowieka
i historyczna stoi na wysokim poziomie.
 

LOSOWE FILMY

Przydatne linki