W dniach od 9 do 14 marca 2012 roku, 20-osobowa grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku przebywała w szkole partnerskiej Lycee Felix Faure w Beauvais, we Francji. Wyjazd związany jest z projektem współpracy i wymiany młodzieży realizowanym w roku szkolnym 2012/2013 pod opieką nauczycieli-anglistów: Pani Bernadette Shute oraz Pani Marion Dubois-Pager ze strony francuskiej oraz Pani Marty Inglot i Pani Pauliny Oratowskiej ze strony polskiej.

 Przygotowania do wymiany rozpoczęły się we wrześniu 2012 roku od zarejestrowania w unijnym programie E-twinning partnerstwa obu szkół i projektu o nazwie "Switch IT off and have fun outdoors". W ramach działań projektowych odbyły się szkolne dni E-twinning, dwie video-konferencje z udziałem uczniów i nauczycieli szkół partnerskich, powstał blog projektu http://studentexchangepolandfrance.blogspot.com oraz uczniowie obu szkół opracowali mapę miejsc atrakcyjnych dla młodzieży w ich regionach. Wyjazd do Francji był pierwszym etapem wymiany młodzieży między szkołami w Przeworsku i Beauvais. Każdy dzień pełen był niezapomnianych wrażeń i zaskakujących sytuacji.
Sobota, 9 marca 2013: O 6 rano wyruszyliśmy autokarem spod MOK-u, by po siedmiu godzinach dotrzeć na lotnisko Wrocław-Strachowice. Potem kontrola celna, dla niektórych bardziej szczegółowa, i o 16.30 samolot linii Ryanair z kompletem pasażerów na pokładzie wzbił się w niebo. Lot samolotem dla wielu z nas był przeżyciem nowym i jakże ekscytującym. Po dwóch i pół godzinach znaleźliśmy się na lotnisku w Beauvais. Tutaj czekali już na nas nauczyciele oraz uczniowie z Rodzicami. Po pamiątkowym zdjęciu, wszyscy rozjechali się do domów swoich projektowych partnerów.
Niedziela, 10 marca 2013: Ten dzień zaplanowany był jako dzień z Rodzinami, więc każdy spędził go inaczej. Niektórzy pojechali do Paryża, do Disneylandu, do zamku Chantilly, do Speed Parku, bądź po prostu spotkali się ze znajomymi swoich partnerów. Z pewnością wtedy właśnie przełamaliśmy barierę językową i zintegrowaliśmy się.
Poniedziałek, 11 marca 2013: Dyrektor szkoły partnerskiej oficjalnie nas powitał. Z tej okazji nauczył się kilku zdań po polsku, czym zaskarbił sobie naszą sympatię. Potem udaliśmy się na planowe lekcje ze swoimi partnerami. I tutaj było wiele niespodzianek: lekcje trwają 55 minut, a przerwy 5 minut, za to w południe jest godzinna przerwa obiadowa. Można skorzystać z posiłków w stołówce lub wyjść poza teren szkoły. Podczas tej długiej przerwy kwitnie życie towarzyskie młodzieży. Spotykają się w świetlicach, uczestniczą w kursie tańca, śpiewają i grają na instrumentach, korzystają z kafejki internetowej. Tego dnia odbyły się jeszcze warsztaty projektowe. Obie strony prezentowały przygotowane materiały multimedialne. Niestety, część uczniów musiała wracać do domu zaraz po obiedzie, gdyż śnieg, który padał od rana, sparaliżował komunikację miejską.
Wtorek, 12 marca 2013: To był dzień, na który wszyscy czekali-wycieczka do Paryża. Ale…mróz i padający przez całą noc obfity śnieg sprawił, że władze lokalne wydały oficjalny zakaz organizowania wszelkich wycieczek szkolnych. Ponadto, niektórzy polscy uczniowie i ich francuscy partnerzy nie dojechali do szkoły, gdyż ich wioski zostały odcięte od świata. Tego nikt nie przewidział Więc przed obiadem oglądaliśmy film w angielskiej wersji językowej, a po obiedzie zwiedzaliśmy miasto. Spacer po Beauvais był zorganizowany w formie konkursu z nagrodami.
środa, 13 marca 2013: Od rana przebywaliśmy na lekcjach w szkole, a potem pracowaliśmy w grupach polsko–francuskich przygotowując wywiady na temat wrażeń z podróży i pobytu w szkole partnerskiej. Nasze pomysły zostały utrwalone na taśmie filmowej. Już teraz cieszymy się na oglądanie tego materiału, kiedy będziemy gościć naszych partnerów w Przeworsku. Po południu udaliśmy się cała grupą do kręgielni. Przez dwie godziny rywalizowaliśmy ze sobą i świetnie się bawili. I to właśnie wtedy poczuliśmy, jak bardzo zżyliśmy się ze sobą i jak trudno będzie się żegnać.
Czwartek, 14 marca 2013: Był to dzień bez projektu i spędziliśmy go we własnym-polskim gronie. Pogoda zaczęła się trochę poprawiać, lotnisko w Beauvais zostało otwarte i już wiedzieliśmy, że wystartujemy. Do godziny 16-tej spacerowaliśmy po mieście, robiąc pamiątkowe zdjęcia. Był też czas na zakup pamiątek z Francji. Z godzinnym opóźnieniem wystartowaliśmy, by o 22-giej szczęśliwie wylądować we Wrocławiu. Kierowca autokaru z Przeworska już na nas czekał. Dotarliśmy przed MOK o 7 rano w piątek 15 kwietnia, przywożąc ze sobą śnieg, mróz i …wrażenia z Francji.
Francja dla wielu z nas była spełnieniem marzeń, i nie zawiodła. Kraj ten zaskoczył nas pod wieloma względami, a przede wszystkim otwartością i przyjaznym podejściem ludzi do nas. Pomimo znacznych różnic kulturowych i nieprzewidzianych sytuacji pogodowych, przeżyliśmy fantastyczne chwile i poznaliśmy wspaniałych ludzi. Cieszymy się, że to nie jest koniec naszej przygody. Od 6 do 11 kwietnia 2013 roku będziemy gospodarzami drugiego etapu projektu i to właśnie nasza szkoła i miasto Przeworsk powitają partnerów z Francji.