5 marca 2019 r. społeczność szkolna przeżywała Święto Patrona przeworskiej „Jagiellonki" Króla Władysława Jagiełły. „Godni Patrona” – to hasło, które przyświecało tegorocznej uroczystości. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Jerzy Mazur - wicestarosta powiatu przeworskiego, pan Wiesław Bukowski – członek Zarządu powiatu przeworskiego, pani Barbara Motyka – dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przeworsku, kapitan mgr inż. Marcin Lachnik - komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Przeworsku, podinspektor Robert Sobolewski - komendant Powiatowej Policji w Przeworsku, pani Emilia Pelc – dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przeworsku, pani Katarzyna Rudnicka – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Przeworsku, pani Magdalena Siwa - Kujawa — dyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przeworsku, pani Małgorzata Szpejankowska – prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Przeworsku. Miło było nam także gościć przedstawicieli rady rodziców: panią Barbarę Wiśniowską i pana Piotra Bosaka, a także rodziców nagrodzonych uczniów.
Na początku uroczystości wybrzmiał średniowieczny hymn „Gaude Mater Polonia" w wykonaniu chóru szkolnego pod dyrygenturą ks. Tomasza Hryniaka. Chór zaśpiewał także „Mazurek Dąbrowskiego”. Ceremoniał szkoły przeprowadził pan Mariusz Cieśliński.
Jako pierwszy głos zabrał pan Piotr Kuc – dyrektor szkoły. W swoim przemówieniu podziękował wszystkim, którzy realizują hasło tegorocznej uroczystości oraz motto liceum: „ Nie dla szkoły się uczymy, lecz dla życia”.
Następnie głos zabrał pan wicestarosta Jerzy Mazur. W przemówieniu zaakcentował swoje uznanie dla młodzieży rozwijającej różnorodne talenty pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Na zakończenie wystąpienia pan wicestarosta przekazał panu dyrektorowi list gratulacyjny.
Kolejnym mówcą był pan Andrzej Żak – wicedyrektor szkoły, który w zajmujący sposób przedstawił związki Króla Władysława Jagiełły oraz jego małżonki Królowej Jadwigi z historią naszej małej ojczyzny.
Krótką informację, odczytaną przez konferansjerów, o związkach króla Władysława Jagiełły z Przeworskiem zawdzięczamy pani Małgorzacie Wołoszyn — kustoszowi Muzeum w Przeworsku, absolwentce naszego liceum.
Na miano „Godni Patrona" zasługują absolwenci naszego liceum, a także obecni wychowankowie, którzy swoją postawą moralną oraz osiągnięciami promują dobre imię szkoły
Zasługuje na nie między innymi pan Jakub Żytecki — absolwent liceum, rocznik 2012. Uzdolniony gitarzysta, który swoimi umiejętnościami może onieśmielić niejednego, profesjonalnego muzyka, a komponowane przez niego utwory zdobywają coraz większą popularność wśród miłośników djentowych, progresywnych klimatów. Obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy przygotowane przez niego video clipy. Obydwa odnoszą się do Bitwy pod Grunwaldem.
Szkoła przez lata swej działalności spotkała się z serdecznością wielu osób. Tytuł:
„Przyjaciel Szkoły" to wielkie wyróżnienie, zaszczyt i przywilej. W tym roku do tego grona dołączyli: pani Barbara Wiśniowska — działająca w radzie rodziców i pan Andrzej Świtalski — absolwent naszego liceum.
Tytuł „Wzorowego Ucznia" oraz „Złotą Tarczę" dostaje uczeń, który otrzymał wzorowe zachowanie, uzyskał średnią ocen nie niniejszą niż 5,0 i aktywnie angażuje się w życie szkoły.
Pan Wicedyrektor wręczył nagrody podopiecznym oraz listy pochwalne rodzicom uczniów:

Gabrieli Deput - uczennicy klasy 3 „c",
Doroty Horodeckiej — uczennicy klasy 2 „c",
Sylwii Krzanowskiej — uczennicy klasy 1„b".

Nagrodę Dyrektora Szkoły i Rady Rodziców otrzymuje uczeń, który swoją postawą i osiągnięciami udowodnił, że jest godnym reprezentantem naszej szkoły. W tym roku zasłużyli na nią:

Amelia Łątka — uczennica klasy 3 „c" za wybitne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych;
Dorota Horodecka — uczennica klasy 2 „c" za wybitne osiągnięcia w konkursach. i olimpiadach przedmiotowych;
Radosław Superson — uczeń klasy 3 „d" za wyjątkowe zaangażowanie w życie szkoły;
Radosław Uliszak - uczeń klasy 3 „d" za wyjątkowe zaangażowanie w życie szkoły.

Do wspólnych pamiątkowych zdjęć poproszeni zostali utytułowani uczniowie wraz z rodzicami oraz wychowankowie, którzy osiągnęli znaczące sukcesy w konkursach i w olimpiadach przedmiotowych oraz w zawodach sportowych. To nasi zdolni, to także uczniowie „Godni Patrona”.
Część nieoficjalną uroczystości rozpoczęliśmy od nagranego wywiadu z panem Andrzejem Świtalskim. Nasz honorowy gość urodził się w Przeworsku w 1932 r. Całe jego życie związane jest z naszym miastem – tu podczas II wojny światowej brał udział w tajnym nauczaniu, tu po zakończeniu nauki w naszym liceum w 1951 roku zdał egzamin maturalny, tu wreszcie założył rodzinę, podjął pracę zawodową oraz zasiadał w Radzie Miasta. Od 1957 roku śpiewa w chórze męskim Echo przy Bazylice Ducha Świętego. Pan Andrzej Świtalski kocha nasze miasto – jemu poświęcił swoje zdolności plastyczne i zainteresowania historyczne. Młodzież naszej szkoły od kilku lat ma okazję współpracować bliżej z panem Andrzejem Świtalskim – jest on bohaterem filmu „Zapomniane oblicze Przeworska”. Jego miłość do naszej małej ojczyzny, otwartość na ludzi i świat, pasja, wielka życzliwość, mogą być dla nas wszystkich wzorem i inspiracją.
Rozmowę przeprowadził wnuk naszego honorowego gościa — Piotr Ptaszyński uczeń klasy 2 „a".
Następnym punktem programu było wystawienie fragmentu „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego.
Ostatnim, ale jakże pięknym, akcentem uroczystości, był recital w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przeworsku. Młodzież do koncertu przygotowali:

pani Natalia Cieślachowska – Trojnar - śpiew,
pan Karol Rosół – aranżer i dyrygent zespołu,
pan Grzegorz Haśko - perkusja,
pan Albert Tu – Van – fortepian.

Napawa nas dumą fakt, że zdecydowana większość młodych artystów, to wychowankowie przeworskiej „Jagiellonki”.
Na zakończenie uroczystości pani Magdalena Siwa - Kujawa — dyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przeworsku podziękowała za możliwość uczestniczenia w tak doniosłym dla nas wydarzeniu.
Osoby odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości: p. Monika Czech, p. Alicja Domka i p. Joanna Komenda serdecznie dziękują wszystkim nauczycielom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tak ogromnej uroczystości. Słowa wdzięczności kierujemy do: p. Joanny Kozak, p. Anny Bąk, p. Barbary Bożek, p. Honoraty Dyrkacz, p. Elżbiety Olszyńskiej, p. Mariusza Cieślińskiego i ks. Tomasza Hryniaka. Dziękujemy także uczniom: konferansjerom, artystom, obsłudze sprzętu fotograficznego i technicznego, a także pocztowi sztandarowemu.


red. Alicja Domka i Joanna Komenda

Facebook

 

Instaling.pl

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki