10 listopada br. pod tym hasłem przeżywaliśmy akademię poświęconą rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Pan Krzysztof Mirkiewicz przeprowadził ceremoniał szkoły.
Chór licealistów wzruszająco odśpiewał hymn państwowy i „Rotę”.
Pan Piotr Kuc – dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu złożył serdeczne życzenia naszej pięknej i wolnej Ojczyźnie oraz zapowiedział, że już będziemy się przygotowywać do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, gdyż przypada ona 11 listopada 2018 roku. Listopadowe obchody odzyskania niepodległości symbolizują miłość do Polski, przypominają jej burzliwe dzieje, walkę o wolność.  Są znakiem bohaterstwa i męstwa pokoleń,  które – niestety - już odeszły.
11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa. To piękny i radosny dzień, w którym powinniśmy świętować i się cieszyć.  Od tamtej pory przypomina nam, że mamy powód do radości, ponieważ sami stanowimy o własnym losie i na szczęście żyjemy w takich czasach, że dziś za ojczyznę nie trzeba już umierać.
W programie słowno – muzycznym tak dobrano pieśni patriotyczne – doskonale odśpiewane przez chór szkolny, wiersze oraz przekaz audiowizualny, aby ukazać nie tylko przeszłość naszej drogiej Ojczyzny i drogi dochodzenia do odzyskania przez nią wolności, ale także oddać jej dzisiejsze zachwycające piękno.

W drugiej części akademii przeprowadzono wśród widowni konkurs znajomości pieśni i utworów literackich, które powstały w okresie zaborów. To, że Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata, nie oznacza, iż duch w narodzie umarł. Literaci, muzycy, kompozytorzy tworzyli swoje wybitne dzieła, które w czasach niewoli narodowej krzepiły serca Polaków.
Uroczystość poświęconą naszej Ojczyźnie zakończono utworem „Tango na głos orkiestrę i jeszcze jeden głos”
Akademię przygotowały panie: Monika Czech i Alicja Domka, chór szkolny prowadził ks. Tomasz Hryniak.
Organizatorki uroczystości dziękują:
•    pani Katarzynie Wiśniowskiej i pani Małgorzacie Flak za przygotowanie dekoracji,
•    panu Mariuszowi Cieślińskiemu za pomoc w obsłudze technicznej,
•    panu Jakubowi Żyteckiemu – naszemu absolwentowi – za podkład muzyczny do filmu o rozbrojeniu Niemców.
Serdeczne podziękowania kierujemy do młodzieży biorącej udział w akademii za godną postawę ucznia i zaangażowanie.