24 października br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku odbył się Finał Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego. Konkurs objęty jest patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice: Martyna Szczepańska z kl. 1 „a” – pod opieką p. Joanny Komendy i Patrycja Mołoń z kl. 2 „c” – pod opieką p. Alicji Domki. Patrycja uplasowała się na V. pozycji konkursowych zmagań a Martyna zajęła III. miejsce.
Mając na uwadze wysoki poziom wystąpień konkurentów, możemy być dumni z naszych wychowanek. Serdecznie im gratulujemy!


Pokonkursowe wrażenia laureatek:
Patrycja Mołoń: Udział w Wojewódzkim Konkursie Krasomówczym był dla mnie wielkim zaszczytem i przeżyciem. Po raz pierwszy  brałam w nim udział i nie spodziewałam się tak wysokiego wyniku. Podczas wystąpienia przedstawiłam historię napaści tatarskiej na kościół w Nowosielcach. Po zakwalifikowaniu się do finału, wylosowałam niełatwy temat o zwyczajach i obrzędach w mojej miejscowości. Na pewno spróbuję swoich sił za rok, gdyż bardzo mnie to zainteresowało. Lubię występować przed publicznością i zdobywać nowe doświadczenia.

Martyna Szczepańska: 24 października 2017r. miałam zaszczyt wziąć udział w XLVI Wojewódzkim Konkursie Krasomówczym Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych.  Ten etap konkursu polega na wygłoszeniu dziesięciominutowego tekstu, promującego walory naszego regionu bądź prezentującego sylwetki zasłużonych osób. Uczestnicy mogą przytaczać lokalne legendy, opowiadać o obrzędach i tradycjach swoich „małych ojczyzn”. Po wyłonieniu pięciu finalistów, zwycięzca zostaje wybrany w konkurencji improwizacji. Jest to trzyminutowe wystąpienie, opierające się na wylosowanym przez uczestnika temacie.  
Jako uczennica klasy I, po raz pierwszy zmierzyłam się z dziesięciominutowym wystąpieniem. Moja opowieść dotyczyła Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych, a w szczególności Zamku w Baranowie Sandomierskim. Mówiłam o walorach krajobrazowych i dziedzictwie kulturowym Podkarpacia. Oczywiście, towarzyszył mi stres i emocje, ale myślę, że każdy uczestnik się z nimi zmagał. Po pierwszej części, wraz z koleżanką Patrycją Mołoń, zakwalifikowałyśmy się do finału. W napięciu oczekiwałyśmy na swoją kolej, słuchając przemówień pozostałych krasomówców. Udało nam zmierzyć się z niełatwym zadaniem, jakim jest improwizacja. Wylosowany przeze mnie temat brzmiał: „Jakie zadania stawia współczesny świat przed młodym człowiekiem?”.      
W klasyfikacji końcowej uplasowałam się na III miejscu, co upoważnia mnie do reprezentowania szkoły i województwa na etapie ogólnopolskim w Golubiu - Dobrzyniu w województwie kujawsko-pomorskim.
Udział w Konkursie Krasomówczym to doświadczenie dające w przyszłości wiele owoców. Pielęgnacja języka ojczystego, zamiłowanie do pięknego, sugestywnego mówienia, umiejętność poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli to podstawowe zasady i zadania dobrego krasomówcy. Prezentacja walorów własnego regionu, jego zabytków, historii, współczesnych osiągnięć, sylwetek ciekawych ludzi, bliskich sercu oraz zasłużonych dla kraju daje możliwość lepszego poznania swojej "małej ojczyzny". Konkurs krasomówczy to również okazja do poznania wspaniałych osób, którym język polski nie jest obojętny.

Facebook

 

Instaling.pl

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki