Tegoroczną akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej przeżywaliśmy pod hasłem: „Nauczyciele i uczniowie to dwie uzupełniające się zmienne, żadna nie byłaby tym, kim jest, bez obecności drugiej” ( Jonathan Edwards ). Swoją obecnością zaszczycili nas: przedstawiciele władz Starostwa Powiatowego w Przeworsku - pan Janusz Owsiak – wicestarosta, pan Mariusz Pieniążek – sekretarz i pan Jan Pieniążek – członek zarządu, a także:  ksiądz prałat Tadeusz Gramatyka oraz pani Barbara Borowiec – przewodnicząca Rady Rodziców wraz z panią Dorotą Łanią i panią Agnieszką Kozak.
Pan Piotr Kuc - dyrektor szkoły w swoim wystąpieniu nawiązał do słów motta uroczystości, przywołał także postać Stanisława Konarskiego, twórcy Collegium Nobilium, który za całą swoją nieocenioną działalność został, jako jedyny, odznaczony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego medalem "Sapere auso", czyli "Temu, który odważył się być mądrym".
Pan Janusz Owsiak – wicestarosta powiatu, zwrócił między innymi uwagę na to, że skoro są zmienne, to musi być i wynik, dlatego życzył wszystkim zebranym jak najlepszych wyników nauczania.
Ksiądz prałat Tadeusz Gramatyka w słowie do młodzieży mocno podkreślił, jak ważna jest edukacja w latach szkolnych. Nasz gość przekonywał uczniów, aby korzystali z tej szansy, by w przyszłości nigdy nie żałowali, że przez własne lenistwo coś utracili.
Pani Barbara Borowiec przekazała wszystkim życzenia wszelkiej pomyślności, wytrwałości, siły i zdrowia.  Do słów wdzięczności dla nauczycieli dołączyła piękny bukiet kwiatów oraz kosz smakołyków.

Następnie młodzież, w dowód uznania oraz podziękowania za troskę, wręczyła kadrze pedagogicznej, a także  pracownikom szkoły  róże i odśpiewała „Sto lat”.
Podczas akademii podziękowano ustępującemu przewodniczącemu Samorządu Uczniowskiego Michałowi Bębnowi i oficjalnie przekazano tę funkcję Karolowi Obłozie oraz jego zastępcom: Weronice Motyce i Michałowi Łani.
W programie artystycznym skupiono się na tym, że każda epoka dziejowa determinowała sposób kształcenia i wychowywania dzieci i młodzieży.  Historia pokazuje, że słowa motta uroczystości były, są i będą obecne. Przykłady uczą, że osobami, które potrafią inspirować innych oraz kształtować ich postawy moralne są zarówno nauczyciele jak i uczniowie.
W pierwszej scence pokazano, że w XIX wieku, kiedy Polska była pod zaborami, domowe nauczanie było  poważnym przestępstwem. Mimo ciężkich doświadczeń, nauczyciele nie rezygnowali ze swoich marzeń, po wyrokach sądowych nadal uczyli dzieci, tylko po kryjomu. Pozytywistyczne ideały i wartości były  dla nich najważniejsze.
Następnie odtworzono scenę z powieści Stefana Żeromskiego pt. „Syzyfowe prace”. Na podziw zasługuje postawa Bernarda Zygiera, który głośno wyrecytował „Redutę Ordona” Adama Mickiewicza. Ten nowy uczeń był przewodnikiem kolegów w dochodzeniu
do historycznej prawdy o Polsce i własnej świadomości narodowej. Dzięki niemu rozpoczęła się wewnętrzna przemiana gimnazjalistów jak i polonisty Sztettera.
Podczas uroczystości został odczytany we fragmentach „List do uczniów” Jana Hartmana. Zachęcamy do zapoznania się z nim w całości, warto jednak przytoczyć kilka zdań tej głębokiej refleksji skierowanej przez nauczyciela do uczniów:
„Chodzi o to, żebyście uwierzyli, że wiedza jest mimo wszystko ważna i trzeba znaleźć dla niej trochę czasu. Potem będzie za późno. A życie człowieka, który nic nie wie i nie rozumie, jest po prostu gorsze. Najgłupsze, co można zrobić w młodości, to zmarnować czas. Najmądrzejsze – podzielić go uczciwie pomiędzy życie i naukę. Jeśli nie będziesz się uczyć albo tylko będziesz udawać, że się uczysz, po prostu zaliczając kolejne klasówki i egzaminy, nigdy sobie tego w przyszłości nie wybaczysz. A warto być w przyjaźni z własnym dzieciństwem i młodością. Bądź na tyle mądry, żeby mimo wszystko zrozumieć to, czego w pełni zrozumieć jeszcze nie możecie. Staraj się wysłuchać tego, co mają Ci
do powiedzenia ludzie, którzy może nie są genialni, lecz po prostu dłużej chodzą po tym świecie. Na tym polega godność młodości. I za to starsi potrafią młodzież szanować”.
     Na zakończenie uroczystości wystąpił szkolny zespół  muzyczny.
Program wraz z młodzieżą przygotowały panie: Monika Czech i Alicja Domka. Dziękujemy paniom: Katarzynie Wiśniowskiej i Małgorzacie Flak za pomoc w przygotowaniu dekoracji, panu Mariuszowi Cieślińskiemu za pomoc w obsłudze sprzętu technicznego.

Facebook

 

Instaling.pl

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki