Poeta, wieszcz, romantyk – to pierwsze skojarzenia, gdy usłyszymy: Adam Mickiewicz. Wszyscy znamy jego utwory wpisane w kanon lektur szkolnych, recytujemy wiersze i „Odę do młodości”, ale rzadko kiedy myślimy o nim jako o przyrodniku. A szkoda, bo Mickiewicz posiadał ogromne kompetencje przyrodnicze. Był znawcą botaniki, zoologii i astronomii. Franciszek Szemioth wspominał, że: „Mickiewicz lubił morze, lubił zwierzęta, owady i wówczas historia naturalna była ulubionym przedmiotem rozmów jego”.
W ramach korelacji międzyprzedmiotowej uczennice klasy psychologiczno – pedagogicznej ( przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym to m.in. język polski i biologia ) rozwijały treści polonistyczno – przyrodnicze. Dzięki twórczości Adama Mickiewicza okazało się to możliwe. Na przykładzie epopei narodowej, jaką jest „Pan Tadeusz”, dziewczęta wykazały, że nasz wieszcz to poeta i przyrodnik. Oczywiście fascynacje fauną i florą odnajdujemy w wielu jego utworach, ale nie sposób to wszystko ująć w jednej pracy. Być może ten projekt stanie się zaczątkiem dalszych poszukiwań.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy w holu szkoły, wczytania się w cytaty z „Pana Tadeusza”, w których występują rośliny i zwierzęta oraz  opisy ich cech gatunkowych. Trzeba mieć świadomość, że to zaledwie część zawartych w epopei przedstawicieli litewskiej fauny i flory, gdyż jest ich kilkadziesiąt.
Projekt wykonały: Agnieszka Gołojuch, Katarzyna Malawska, Katarzyna Mil,  Martyna Miara, Aleksandra Mirek,   Natalia Partyka, Paulina Mokrzycka i Patrycja Pawlak.
Opiekę merytoryczną pełnili: p. Alicja Domka i p. dyr. Andrzej Żak

Facebook

 

Instaling.pl

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki